ВЕЛИКOПАЛАДСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТ.ІМ. ЖІГМОНДА МОРІЦА "ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Nagypaládi Móricz Zsigmond Középiskola És Óvoda

Iskolánkról

Інформація про школу

Nagypalád (uk. Велика Паладь) magyar falu az ukrán-magyar, az ukrán-román hármashatár térségében. A falu Tiszapéterfalva és Fertősalmás között, Nagyszőlőstől 35 km-re terül el. A település közúton közelíthető meg Péterfalva irányából. A legközelebbi vasútállomás Tiszaújlakon van mintegy 15 km távolságban. 1946-tól a falu neve Velika Palagy. A Palád helynév a magyar Pala, Pál személynévnek a -d képzős származéka. A legkorábbi történelmi adatok a faluról 1332-ből származnak Palad néven. 1477-ben a krónika Nagypalád néven említi a községet. Az 1851-ből származó adatok szerint a falu szatmár vármegyéhez tartozott. A falu határában a Túr és a Batár folyón valamikor vízimalom volt.

.png

Az iskola, a XV. sz. –ban nyílt. Kezdetben a pap tanította a gyerekeket. A falu első tanítója Ladányi Lajos volt, akit később Kerekes Julianna váltott fel.

Az első iskolaépület a templom mellett épült és fazsindellyel volt fedve. Az 193O –as évek elején egy új iskolát vásárolt az egyház Hadady Lajos volt földbirtokostól. Az egyik a „ nagyiskola” még ma is megvan. 193O-ig egyetlen érettségizett személy sem volt a faluban.A két világháború között állami magyar elemi iskola működött 4 osztállyal 4 tanítóval, református magyar felekezeti osztállyal 2 tanítóval.1945-től magyar tannyelvű általános iskola.

A jelenlegi iskolaépületet 1980-ban adták át,Gál Béla nyitotta.1981-ben elhalálozott helyét Fóri Tivadar igazgató vette át.1983-tól középiskolaként működik.

1988-tól az igazgató Seres Károly.

Az 1991/92 –es tanévben a 267 gyereket 26 pedagógus oktatta.

1999 szeptemberétől az igazgatói posztot Sőtér Géza pedagógus vette át, 344 tanulóval.

A 2011/2012-es tanévben 182 tanulót számláltak.

A 2012/2013-as tanévben 170 tanulót 29 pedagógus oktat.

A 2013-2014-es tanévben némileg csökkent a tanulók létszáma -162-re - és 28 pedagógus dolgozott az intézményben.

A 2014-2015-ös tanévben a tanulók létszáma 171, és 24 tanár oktat.

Iskolánk névadójáról

Móricz Zsigmond (1879. Június 29. – 1942. Szeptember 4.) magyar író, újságíró, szerkesztő, a huszadik századi realista prózairodalmunk meghatározó alakja.

moricz_zsigmond.jpg

Az I. Világháború alatt haditudósító volt, majd a háború utáni kormány ideje alatt a Vörösmarty Akadémia elnöke volt. Ennek bukása után színdarabjait nem játszották a Nemzeti Színházban és munkáit csak a Nyugat és az Est című folyóiratokban publikálták.

1929 végére a Nyugat című folyóirat prózai szerkesztője lett. 1905-ben feleségül vette Holics Eugénia tanítónőt (Jankát), aki depressziós hajlamai miatt 1925-ben öngyilkos lett.

Ebből a házasságból három lánya és egy fia született, aki azonban nem maradt életben.

1926-ban újra megnősült, ezúttal Simonyi Máriát vette nőül, majd 1937-ben elvált tőle. 1936-ban találkozott Littkey Erzsébettel, Csibével (1916-1971) aki fogadott lánya lett. Róla mintázta Árvácskát az azonos című regényében.

Csibe gyerekkori történeteiből 28 novellát írt, majd, mint később Móricz Zsigmond naplójából kiderült a lány nemcsak fogadott lánya, de szerelme és szeretője is volt. 1942-ben halt meg agyvérzésben.

Історія села

Великапаладь

Назва села Паладь, по всій вірогідності, походить від

угорського імені Пал ( Павло). Або від прізвища Поло. За

іншою, не дуже переконаною версією, походить від назви

(Нодьполой)" мулиста місцевість", „ пісчана мілина"

Найдавніші історичні дані : 1332: Паладь; 1477: Нодьполад

(Велика Паладь)Елек Феньеш у 1851 році писав:

Паладь (Велика) угорське село Сотмарського округу,Ластина земель пісчана, а частина чорна мулиста. Є багато лук, лісів.Як на річці Тур, так і на річці Ботар є водяні млини Три місцевості ще називають Паладьшаг( Паладь- Кіш), ( Паладь -Бот). Із минулого:Найдавніші згадки про Паладь можна знайти у 1420р., коли належала до Мукачівського замку . За переписом населення 1563 року у Сотмарі рахується власністю сімей Чолнокі, Кезег та Вереш. Війська татар, а потім і війська лабанців виснажували жителів. До села належали : хутір Чолнокі, хутір Деяка, хутір Чіпкеш, хутір Гододі. Варерделілок, хутір Сокодат. Територія села 5352 голдів, населення 1763 чоловік, із них 27 римо- католики, 1530 реформати, 22 греко-католики, 184 євреї. В Чешські часи назва села Велика Паладь. Давно з усіх боків село обіймали ліси, річки і невеликі потічки. Це підтверджують назви, які і до сьогоднішнього дня вживають жителі села (Великий ліс, Богльош, Егреш, ліс Біртокош Кішфок, Кешкеньегер, Сечемочар, маєто Гойно, сад Баньої)

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 41
Heti: 112
Havi: 474
Össz.: 34 275

Látogatottság növelés
Oldal: Bemutatkozás - Інформація про школ
ВЕЛИКOПАЛАДСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТ.ІМ. ЖІГМОНДА МОРІЦА "ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ - © 2008 - 2018 - npaladi-iskola.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

Adatvédelmi Nyilatkozat

A HuPont.hu ingyen honlap látogatók száma jelen pillanatban:

▲   Laptop 1 Ft-ért? Regisztrálj most! - Vatera.hu

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »