Великопаладський Заклад Загальної Середньої Освіти І-ІІІ ст.ім.Жігмонда М.

Nagypaládi Móricz Zsigmond Középszintű Oktatási Intézmény

Iskolánkról

Інформація про школу

Nagypalád (uk. Велика Паладь) magyar falu az ukrán-magyar, az ukrán-román hármashatár térségében. A falu Tiszapéterfalva és Fertősalmás között, Nagyszőlőstől 35 km-re terül el. A település közúton közelíthető meg Péterfalva irányából. A legközelebbi vasútállomás Tiszaújlakon van mintegy 15 km távolságban. 1946-tól a falu neve Velika Palagy. A Palád helynév a magyar Pala, Pál személynévnek a -d képzős származéka. A legkorábbi történelmi adatok a faluról 1332-ből származnak Palad néven. 1477-ben a krónika Nagypalád néven említi a községet. Az 1851-ből származó adatok szerint a falu szatmár vármegyéhez tartozott. A falu határában a Túr és a Batár folyón valamikor vízimalom volt.

Az iskola, a XV. sz. –ban nyílt. Kezdetben a pap tanította a gyerekeket. A falu első tanítója Ladányi Lajos volt, akit később Kerekes Julianna váltott fel.

Az első iskolaépület a templom mellett épült és fazsindellyel volt fedve. Az 193O –as évek elején egy új iskolát vásárolt az egyház Hadady Lajos volt földbirtokostól. Az egyik a „ nagyiskola” még ma is megvan. 193O-ig egyetlen érettségizett személy sem volt a faluban.A két világháború között állami magyar elemi iskola működött 4 osztállyal 4 tanítóval, református magyar felekezeti osztállyal 2 tanítóval.1945-től magyar tannyelvű általános iskola.

A jelenlegi iskolaépületet 1980-ban adták át,Gál Béla nyitotta.1981-ben elhalálozott helyét Fóri Tivadar igazgató vette át.1983-tól középiskolaként működik.

1988-tól az igazgató Seres Károly.

Az 1991/92 –es tanévben a 267 gyereket 26 pedagógus oktatta.

1999 szeptemberétől az igazgatói posztot Sőtér Géza pedagógus vette át, 344 tanulóval.

2020 szeptemberétől az igazgatói posztot Teremta Inna pedagógus vette át,175 tanulóval.

Iskolánk névadójáról

Móricz Zsigmond (1879. Június 29. – 1942. Szeptember 4.) magyar író, újságíró, szerkesztő, a huszadik századi realista prózairodalmunk meghatározó alakja.

Az I. Világháború alatt haditudósító volt, majd a háború utáni kormány ideje alatt a Vörösmarty Akadémia elnöke volt. Ennek bukása után színdarabjait nem játszották a Nemzeti Színházban és munkáit csak a Nyugat és az Est című folyóiratokban publikálták.

1929 végére a Nyugat című folyóirat prózai szerkesztője lett. 1905-ben feleségül vette Holics Eugénia tanítónőt (Jankát), aki depressziós hajlamai miatt 1925-ben öngyilkos lett.

Ebből a házasságból három lánya és egy fia született, aki azonban nem maradt életben.

1926-ban újra megnősült, ezúttal Simonyi Máriát vette nőül, majd 1937-ben elvált tőle. 1936-ban találkozott Littkey Erzsébettel, Csibével (1916-1971) aki fogadott lánya lett. Róla mintázta Árvácskát az azonos című regényében.

Csibe gyerekkori történeteiből 28 novellát írt, majd, mint később Móricz Zsigmond naplójából kiderült a lány nemcsak fogadott lánya, de szerelme és szeretője is volt. 1942-ben halt meg agyvérzésben.

Історія села

Великапаладь

Назва села Паладь, по всій вірогідності, походить від

угорського імені Пал ( Павло). Або від прізвища Поло. За

іншою, не дуже переконаною версією, походить від назви

(Нодьполой)" мулиста місцевість", „ пісчана мілина"

Найдавніші історичні дані : 1332: Паладь; 1477: Нодьполад

(Велика Паладь)Елек Феньеш у 1851 році писав:

Паладь (Велика) угорське село Сотмарського округу,Ластина земель пісчана, а частина чорна мулиста. Є багато лук, лісів.Як на річці Тур, так і на річці Ботар є водяні млини Три місцевості ще називають Паладьшаг( Паладь- Кіш), ( Паладь -Бот). Із минулого:Найдавніші згадки про Паладь можна знайти у 1420р., коли належала до Мукачівського замку . За переписом населення 1563 року у Сотмарі рахується власністю сімей Чолнокі, Кезег та Вереш. Війська татар, а потім і війська лабанців виснажували жителів. До села належали : хутір Чолнокі, хутір Деяка, хутір Чіпкеш, хутір Гододі. Варерделілок, хутір Сокодат. Територія села 5352 голдів, населення 1763 чоловік, із них 27 римо- католики, 1530 реформати, 22 греко-католики, 184 євреї. В Чешські часи назва села Велика Паладь. Давно з усіх боків село обіймали ліси, річки і невеликі потічки. Це підтверджують назви, які і до сьогоднішнього дня вживають жителі села (Великий ліс, Богльош, Егреш, ліс Біртокош Кішфок, Кешкеньегер, Сечемочар, маєто Гойно, сад Баньої)

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 8
Heti: 15
Havi: 407
Össz.: 110 557

Látogatottság növelés
Oldal: Bemutatkozás - Інформація про школ
Великопаладський Заклад Загальної Середньої Освіти І-ІІІ ст.ім.Жігмонда М. - © 2008 - 2024 - npaladi-iskola.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »